4 najlepsze sposoby, aby uniknąć pokusy i osiągnąć swoje cele

Paweł Wakuła
Psycholog Psychoterapeuta


4 najlepsze sposoby, aby uniknąć pokusy i osiągnąć swoje cele

Planowanie z wyprzedzeniem.


Bardzo często planujemy i podejmujemy decyzje, aby zmienić nasze życie na lepsze. Planujemy zadbać o kondycję fizyczną, być zdrowsi lub nauczyć się obcego języka. Niestety, w osiągnięciu tych zamierzeń przeszkadzają nam róznorakie pokusy. Tylko jeden cukierek, tylko raz nie pójdę na trening i poleniuchuję i tak dalej. Zamiast czekać aż dopadnie nas kolejna pokusa, któe może zniweczyć nasze plany, można obronić nasze zamierzenia. Naukowcy z uniwersyteu z Wyoming odkryli cztery strategie, które mogą okazać się w tym bardzo pomocne.

1. Wybór sytuacji:
Kiedy tylko jest to możliwe, unikaj sytuacji, w których wiesz, że napotkasz pokusę. Na przykład, jeśli masz ochotę jeść śmieciowe jedzenie, trzymaj się z dala od restauracji szybkiej obsługi i nie schodź z alejki z przekąskami lub wypiekami w supermarkecie.

2. Modyfikacja sytuacji:
Jeśli nie możesz całkowicie uniknąć sytuacji, która może wiązać się z pokusą, zrób co możesz, aby zmniejszyć siłę przyciągania. Jeśli jesteś na imprezie lub w klubie i próbujesz nie pić alkoholu, trzymaj się jak najdalej od baru. Spróbuj bawić się osobami, które nie piją.

3. Odwrócenie uwagi :
odwróć uwagę od pokusy. Na przykład, jeśli próbujesz nie przejadać się i nie pić zbyt dużo na przyjęciu, angażuj się w rozmowy i zawsze miej szklankę wody w ręku

4. Ponowna ocena:
Zmień sposób myślenia o pokusie, aby stała się mniej atrakcyjna. Masz ochotę na tego podwójnego cheeseburgera? Przypomnij sobie, że jeśli się poddasz, zjesz zmielone zwierzęce mięśnie i zatykający tętnicę tłuszcz.

Aktywnie inicjując te strategie samokontroli oraz planując z wyprzedzeniem masz większą szansę oprzeć się pokusie. To może pomóc ci szybciej przejść do długoterminowego celu zmiany złych nawyków raz na zawsze. .
powrót

psychpro.pl