Psychologia kolorów

Paweł Wakuła
Psycholog Psychoterapeuta


Psychologia kolorów

Jak kolory wpływają na nastroje, odczucia i zachowania.


Postrzeganie barw jest nieco subiektywne, istnieją pewne efekty kolorystyczne, które mają uniwersalne znaczenie. Kolory w czerwonym obszarze spektrum określane jako ciepłe kolory i obejmują czerwony, pomarańczowy i żółty. Te ciepłe kolory wywołują emocje od poczucia ciepła i komfortu po uczucia gniewu i wrogości.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o kolorach i naszych emocjonalnych reakcję na nie, jest ich nasycenie i jasnosć. Mniej nasycone kolory są bardziej szare. Jasność jest, jak można się spodziewać, w zasadzie tym, jak jasny wydaje się kolor. Kolory, które są mniej nasycone, ale jasne, takie jak jasna zieleń szałwii, są relaksujące, a te, które są bardziej nasycone i mniej jasne, takie jak szafirowy błękit, są bardziej energetyzujące właściwości.

Badania psychologiczne ujawniły także specjalne właściwości poszczególnych kolorów:

Kolor czerwony: ludzie widzący innych na czerwonym tle zwykle uważają, ich za bardziej atrakcyjnych, niż gdy widzą ich sylwetkę w innych kolorach. Widok czerwonej powierzchni daje nam również siłę, więc czerwienie są dobrym wyborem do ćwiczeń w domu itp. Widzenie czerwieni jest powiązane z zaburzonym rozumowaniem analitycznym, co czyni ją złą opcją dla przestrzeni biurowych.

Zielony: Widzenie koloru zielonego jest powiązane z bardziej kreatywnym myśleniem - więc zieleni są dobrym rozwiązaniem dla biur domowych, pracowni artystycznych itp.

Fiolet: ludzie łączą szarawy fiolet z wyrafinowaniem, więc może być dobrym wyborem dla miejsc, w których próbujesz zrobić „właściwe” wrażenie.

Żółty: Używanie żółtego w domu może być problematyczne. Wyjątek: wiele osób korzysta z żółtego w kuchni - bez negatywnych skutków sprzedażowych. Żółty może być akceptowany w kuchni, ponieważ ciepłe kolory stymulują nasz apetyt .

Niebieski: ludzie częściej mówią ci, że niebieski jest ich ulubionym kolorem niż jakikolwiek inny odcień. To sprawia, że ​​jest to bezpieczny wybór. Widzenie niebieskiego przywołuje na myśl myśli o wiarygodności.

powrót

psychpro.pl