RAZEM NA KOZETCE. NA CZYM POLEGA PYCHOTERAPIA PAR?

Paweł Wakuła
Psycholog Psychoterapeuta


RAZEM NA KOZETCE. NA CZYM POLEGA PYCHOTERAPIA PAR?

Co warto wiedzieć o terapii par?


Większoć zdaje spobie sprawę, że utrzymanie romantycznej i dobrej relacji to ciężka praca. Jeśli występuje problem, najlepiej jest go naprawić od razu. Niestety, wiele par próbuje terapii par, gdy już wyrządzono znaczną szkodę. Nieadaptacyjne wzorce relacyjne utrwaliły się, więź emocjonalna między partnerami została poważnie osłabiona. Istnieje wysoki poziom niechęci z powodu nierozwiązanych konfliktów z przeszłości. Nie musi tak być. Czasami trudno podjąć decyzję z obawy przed nieznanym. Czym jest terapia par i czego można się spodziewać?

Nie ty jesteś klientem. Para jest klientem. Wszystko, co dzielisz indywidualnie z terapeutą, jest również dzielone z drugim partnerem. Na przykład nie możesz w trakcie umawiania telefonicznego kolejnej sesji ujawnić terapeucie romansu, a następnie oczekiwać, że ukryje to przed twoim partnerem. Terapeuci w tym znaczeniu nie utzymują tajemnic, ponieważ teraz terapeuta zawarłby sojusz z jednym partnerem, co może pogorszyć nieufność, która już jest istnieje w zwiążku. Nie spodziewaj się też, że jednym z partnerów będzie terapia. Tak, nawet jeśli ten partner był tym, który oszukiwał. Lub nawet jeśli to oni nie są zainteresowani seksem. Chodzi o was oboje jako jednostkę, a nie o was jako osoby.

Wykonaj tę pracę dla własnego dobra. Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla par decydujących o rozstaniu jest to, że ambiwalencja często sprawia, że ​​niechętnie i słąbo angażują się w terapię. Ludzie często zachowują się podobnie niezaleznie od partnera z którym są. Mają często określony wrzerzec reagowania na bliskie osoby. Niezależnie od tego, czy porzucimy związek, czy nie, nie powinniśmy zostawić trudnego bagażu Zlekceważ to, a prawdopodobnie powtórzysz te same niezdrowe zachowania i będziesz postępować zgodnie z tymi samymi wzorcami w następnym związku.

Zajmie to sporo czasu. Wiele par wyobraża sobie, że terapia będzie magiczną różdżką. Ale, tak jak minęło trochę czasu, zanim związek pogorszył się do tego niskiego poziomu, zajmie trochę czasu, aby przywrócić go do prawidłowego działania. Oczywiście naprawianie trwa zwykle o wiele szybciej niż pogarszanie relacji. Konkretna liczba sesji zależy całkowicie od pary i podejścia ich terapeuty. Średnio można oczekiwać, że spędzą oni od 12-30 godzin. Średnio może to zająć od sześciu do 10 miesięcy aby doprowadzić do momentu, w którym para poczuje się gotowa przestać chodzić na terapię.

Twój terapeuta nie powie ci, co masz robić i jak masz żyć. Większość par wie, że ich argumenty są daremne, krzywdzące i bezproduktywne, ale to nie powstrzymuje przed ich używaniem. Zwykle tylko po to aby odreagować emocje. Terapeuci nie są sędziami, bo tak jak wcześniej wspomniano, to związek jest w terapii. Ich zadaniem jest identyfikacja wzorców, w które angażujesz się wraz z partnerem, a następnie pomoc w zmianie tych wzorców, poprzez reagowanie z życzliwością lub otwarcie na to, czego naprawdę potrzebujesz, a nie zamykanie. Wszystko, co wielokrotnie stanowi stresor lub przeszkodę w związku, to temat, którym można się zająć.
powrót

psychpro.pl