O CO ZWYKLE NIE PYTAMY PSYCHOTERAPEUTY?

Paweł Wakuła
Psycholog Psychoterapeuta


O co zwykle nie pytamy psychoterapeuty?

Często nie zadane, a ważne pytania.


Czy naprawdę mogę ufać, że wszystko, co wam mówię, pozostaje między nami?

Tak, Wszystko, co mówisz specjalistom od zdrowia psychicznego na sesji, jest poufne, z wyjątkiem przypadków , gdy jesteś bezpośrednim zagrożeniem dla siebie, niebezpieczeństwem dla kogoś innego lub wyraźnie nie jesteś w stanie dłużej dbać o siebie z powodu choroby psychicznej. W takich okolicznościach jesteśmy prawnie zobowiązani do naruszenia poufności w celu ochrony Ciebie lub osoby, którą chcesz skrzywdzić. Na przykład pacjent może mieć myśli samobójcze, co teoretycznie implikuje zagrożenie dla siebie, bez planu lub zamiaru. To niezwykle ważne rozróżnienie. Oznacza to, że samo powiedzenie mi, że myślisz o śmierci, nie spowoduje złamania przeze mnie poufności. Jednak powiedzenie mi, że myślałeś o tym, by się dziś zabić i kupić coś, co pomoże ci to zrobić, doprowadzi mnie do naruszenia poufności. Różnica jest zawsze tak niewielka, ale bardzo ważna.

Skąd mam wiedzieć, że twoja rada jest na tyle dobra, że ​​mogę ją przyjąć?

Niezwykle trudno jest ślepo wierzyć w osobę, która mówi ci, co powinieneś robić, aby „wyzdrowieć”. Terapeuci tak naprawdę nie zajmują się udzielaniem porad. Pomyśl o terapii bardziej jako o bezpiecznej przestrzeni do pracy nad sprawami, z którymi się zmagasz. Mogę pomóc ci dać narzędzia (lub pomóc wzmocnić lub zidentyfikować istniejące twoje mocne strony ), ale faktycznie wykonujesz całą pracę. Możesz ćwiczyć niektóre rzeczy w tej bezpiecznej przestrzeni, którą tworzymy razem, w ramach naszego przymierza terapeutycznego, ale potem sam wychodzisz w świat i mam nadzieję, że wykorzystasz to, czego się nauczyłeś o sobie.Innymi słowy, nie podaję dokładnego planu rozwiązania problemu.

Jeśli mijamy się na ulicy, co powinienem zrobić?

Zachowuję ostrożność podczas interakcji z pacjentami poza sesjami, częściowo ze względu na piętno (które musi zniknąć) związane ze zdrowiem psychicznym. Jeśli na przykład ktoś Ci towarzyszy, może zapytać skąd się znamy, chodzi o to aby uniknąć pytań na które może nie chciałbyć odpowiadać lub pozostawić informacje o terapii dla siebie.

powrót

psychpro.pl