3 zachowania, które mogą siać spustoszenie w twoim życiu

Paweł Wakuła
Psycholog Psychoterapeuta


3 zachowania, które mogą siać spustoszenie w twoim życiu

Czy próbujesz zniszczyć własne życie?


Wszyscy uwielbiamy siać psychologiczne spustoszenie w naszym życiu, trzymając się bezsensownych pomysłów i zachowań, które nigdzie się nie przydają. Oto trzy paskudne nawyki, które rujnują ci życie, powodując że nie masz energii, by cieszyć się zabawą lub szczęściem.

1. Tworzenie rutyny i sztywne trzymanie się jej.
Przyzwyczajenia i rutynowe działania mają sprawić, że będzie nam lepiej i łatwiej, prawda? Ale bardzo sztywne procedury mogą faktycznie sprawić, że nie będziesz realizować aktualnych potrzeb. Nic nie sprawia, że ​​czujesz się bardziej ograniczony niż przestrzeganie sztywnej rutyny. Tak jak ewolucja wymagała elastyczności tak codzienne przetrwanie tego wymaga.

Ale to nie koniec. Każda rygorystycznie przestrzegana rutyna oferuje możliwość ciągłej samokrytyki. Ciągłe przypatrywanie się sobie wymaga energii - twojej energii. Potrzeba wysiłku i energii, aby gardzić, krytykować i dyscyplinować się za swoją / umiejętność przestrzegania wymyślonego protokołu.

Bywa, że rutyna uspokaja, obniża napiecie i lęk, ale może być to kosztowne lekarstwo. Spróbuj zidentyfikować żródła napięć i lęków oraz sposoby na relaks. Godzina odpoczynku to nie czas stracony, ale zainwestowany i zwykle wielokrotnie odzyskany.

2. Porównywanie się do innych ludzi
Obraz jest wart tysiąca słów, prawda? Więc wszystkie zdjęcia z twoich znajomych na Facebooku opowiadają całą historię ich życia, prawda? Możesz użyć tych wszystkich wpisów na Facebooku i Instagramie jako dowodów - co mają, czego nie masz.

Dzisiejsza jazda na rowerze, która, sprawiła, że ​​serce zaczęło ci bić szybciej i czułeś się szczęsliwy jest nie ważna. Nie udokumentowałeś tego, więc równie dobrze może się to nie wydarzyć. Lub, jeśli nie masz wystarczającej liczby polubień na zrobionym zdjęciu, być może oznacza to, że jazda nie była tak przyjemna, jak się spodziewałeś.

Porównanie jest w zasadzie przeciwieństwem wdzięczności i życia według własnych wartości. Dlatego wysysa tyle radości i energii z twojego życia. Jak wspaniale ?!

3. Dbanie o to, co myślą inni ludzie i zbyt poważne podejście do sprawy
Ktoś mądry powiedział "Przestałem dbać o to, co ludzie o mnie myślą, kiedy zdałem sobie sprawę, że większość tych ludzi nawet nie myśli dobrze o sobie." Ważne jest aby znać granicę między sobą a innymi ludźmi. Jasno sobie powiedzieć, na co inni nie mają wpływu. Jesteś przecież rozumną i rozsądną osobą, która potrafi rozróżnić co dla ciebie dobre a co nie. Potrafisz podejmować takie decyzje aby nie krzywdzić ludzi, ale Ty też jesteś osobą, więc nie krzywdź również siebie.
powrót

psychpro.pl